XXIII. SPELEOFÓRUM

Rudice v Moravském krasu, 16.-18. dubna 2004


   Speleofórum je nejvhodnějším místem pro speleology, jejich přátelé a vůbec pro všechny zájemce o podzemí k setkání s kolegy, výměně zkušeností, pochlubení se novými objevy či postupy v bádání a k navazování kontaktů.

Hlavními náplněmi Speleofóra jsou především tyto činnosti:
• přednášky, prezentace či videoprojekce se společnou tématikou - podzemí
• prodejní prezentace firem zaměřených na nejen na speleologii
• udržování starých a navazování nových přátelství a kontaktů
• exkurze do nejrůznějších jeskyní v krasu


„Letos na blátě“

Letos jste spolu s námi mohli:
• být zklamáni, jelikož opět nesvítilo sluníčko, občas pršelo (ale kupodivu nesněžilo)
• zhlédnout spoustu zajímavých prezentací a filmů
• zúčastit se pietní akce za kamarády - speleology, kterým se podzemí stalo osudným
• navštívit přístupnou jeskyni - např. Kateřinskou jeskyni
• navštívit nepřístupnou jeskyni - např. jeskyni Výpustek
• zažít spoustu speleozábavy

   Jeskyně Výpustek
   Jedná se o velmi rozlehlý systém podzemních chodeb v délce 4 km o třech patrech spojených navzájem hlubokými propastmi. Ty jsou hluboké až 40 metrů a na jejich dně protéká Křtinský potok. Vchod se nachází v levé údolní stráni Křtinského údolí v blízkosti chráněného památného smrku. Tato oblast patřila Lichtensteinům, kníže Alois dal ve Výpustku hloubit a upravit chodby. Také tuto jeskyni několikrát navštívil známý starohrabě Salm, který dal z důvodu bezpečnosti v jeskyni některé chodby zazdít, aby návštěvníci nespadli do propastí.
   K novému účelu začal sloužit Výpustek v roce 1920. Bylo zjištěno, že jeskynní půdy jsou zde velmi bohaté na oxid fosforečný. Tyto nánosy sloužily jako velmi dobré hnojivo.V jeskyni byla zřízena úzkokolejná dráha a denně se vytěžily až tři vagóny hlíny. Bylo objeveno mnoho nových chodeb a odkryto několik dalších propastí. Při těžbě bylo nalezeno několik kompletních koster jeskyních medvědů. Koncem první republiky byla jeskyně upravena Československou podzemní správou na sklad válečného materiálu. Němci proměnili jeskyni v podzemní továrnu na čerpadla leteckých motorů. Byly prolámány a vyzděny chodby a větrací komíny, na dně byla položena až 1 metr silná vrstva betonu.
   Při ústupu Němci v jeskyni založili požár a náložemi vyhodili zařízení do povětří. V jeskyni byly rozmetány stroje, trámy a hromada a kamenní. Po válce v jeskyni pokračovali další speleologické výzkumné práce. Nyní je jeskyně využívána Armádou ČR.vchod do objektu Výpustku


technika Výpustku


u vchodu do jeskynní části


v bývalé kotelně


technika Výpustku

foto: Jiří Antonín

top

kontakt:
SPELEO (tečka) KCT (na) SEZNAM (tečka) CZ